Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

       

 Naši partneři:

www.stoklasa.cz


NÁVODY » Polymermanie - korpus

Polymermanie - korpus

1)    Připravíme si formu (v tomto případě, je to obyčejná zavařovací sklenice). Důležité je, aby byla hladká a pokud se nám podaří získat formu, která bude kónická, následné sundávání bude lehčí. Pozor, abyste nepoužili formu, která bude na koncích širší než u prostřed, kde budete mít „tubus“ náramku. Následně byste ho při sundávání poškodili a nebyl by použitelný. U formy si musíte také dát pozor na průměr, který bude váš výsledek potom mít, abyste si nevypekli příliš malý, nebo příliš velký náramek (tubus). Na obrázku je vidět sklenice, ale také rád používám obyčejné plechovky, nebo jen kousek železné trubky. Na formě si udělám linku, která je vodorovná viz. Ukázka šipky. Tato linka mi následně bude zajišťovat pravidelnost náramku.

 

2)    Druhou formou, kterou si připravíme, jsou obyčejné trubky, různých průměru. Zakoupit se dají v obchodě s instalačním materiálem, vodo, topo, nebo případně v hobby obchodních domech. Následný průměr vám pak určuje šířku a výšku náramku, je třeba s tím počítat při zhotovování. Řezání je celkem snadné, jen si musíte dát pozor, aby byl řez rovný a pravidelný. Vždy si musíte představit, že vnitřní oblouk trubky bude vnější plášť vašeho příštího náramku. Délku trubky, tj. následně formy, si určíme dle toho, jaký obvod má náš náramek mít. Jednoduše se to dá změřit provázkem, který obepneme kolem  zápěstí a vytvoříme si tak provizorní náramek. Následně tuto délku přeneseme na trubku a máme min. délku, kterou potřebujeme.

 

3)    Vyválím si 2 plátky, na obrázku je použit zbytek z předešlých projektů, který dle mého pro zhotovení tubusu naprosto postačí. Minimální tloušťka plátku je závislá na výšce a šířce oblouku. Jednoduše řečeno, čím větší bude mít trubice průměr (po rozřezání poloměr) tím musíme počítat s tím, aby tloušťka plátku unesla svoji váhu a nedošlo k zborcení. Nejlépe pochopíte, až vyzkoušíte a naleznete si optimální tloušťku plátku. Plátky na obrázku mají každý jinou tloušťku, s ohledem na finální hmotnost výrobku.

 

4)    Plátek položíme na alobal a následně i s alobalem vložíme do formy, kterou jsme si před tím vytvořili z trubky. Důkladně vmáčkneme hmotu do této formy tak aby kopírovala její tvar. Alobal použijeme proto, aby proběhlo následné „vyklopení“ hmoty z formy jednoduše a bez problémů.

 

5)    Formu i s plátkem překlopíme na druhý plátek, zatlačíme tak aby došlo ke spojení obou plátku. Pozor, při tlačení je vhodné použít plochý předmět, který naši sílu rozprostře po celé formě a tím tak zabrání deformaci.

 

6)    Následně formu sejmeme a případně stlačíme kraje oblouku, které doléhají na plátek tak abychom měli jistotu, že došlo ke spojení hmoty. Následně jeden kraj odřízneme. Touto stranou budeme dávat tubus k čáře na skle a tím tak budeme vědět, že bude náramek pravidelný.

 

7)    Naneseme na sklenici a na ní odstraníme i zbývající přebytky hmoty, tak abychom dostali již finální podobu našeho tubusu.

 

8)    Vypečeme a sejmeme ze sklenice. Při tomto kroku nikam nespěchejte a dejte si na čas. Případně vezměte tenký nožík (nejlepší je břitový odlamovací nůž) a pomalu se snažte dostat nožem mezi náramek a sklo, opravdu opatrně, aby nedošlo k poškození náramku.

9)    Broušení za pomocí vodního smirkového papíru. Tímto krokem odstraníme případné nerovnosti.

 

10)                      Na obr. Č. 10 je vidět pravidelnost tubusu, který pěkně a rovnoměrně doléhá na rovnou plochu.

 

11)                      Na obr. Č 11 je vidět pravidelný tvar a oblouk tubusu.

 

12)                      Na obr. Č. 12 již vidíme hotové výrobky. Kdy na tubus viz. Obra. Č. 10 a 11 jsme následně nanesli námi připravené dekóry, zahladili, vypekly, případně opět smirklovali, a jako poslední krok můžeme i lakovat.

Pokud Vám mé poznámky aspoň trochu pomohli, budu velice rád.

Podpořte svým nákupem u nás další projekty. Všechny projekty jsou financovány pouze a výhradně z našich vlastních zdrojů.