Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

       

 Naši partneři:

www.stoklasa.cz


NÁVODY » Polymermanie - blendování

Blendujeme - polymerová hmota

1)Za pomocí formičky, si vykrojte čtvereček (případně si bez vykrajovátka vyřízněte čtverec).

2) Rozpulte čtvereček diagonálně. Pokud byste chtěli rozdělit čtverec jiným poměrem, tzn, že by nebyl rozřezaný od rohu k rohu, ale dejme tomu, jedna z barev by měla okraj cca. 1 cm, je třeba počítat s tím, že tato barva bude i v blendování dominantní. Je zapotřebí si všechny různé možnosti vyzkoušet. Opět uvidíte později, viz. Další obrázky.

3) Dáme pěkně na sebe a mírně přitiskneme tak aby to byl opět kompaktní čtverec, následně jej „protáhneme“ strojkem na nudle, na největší nastavení. Důležitý bod: Největší nastavení. Po prvním „projetí“ vypadá hmota viz. Obr. Č. 5.

5) Důležitý bod, ve kterém dělají nováčci nejčastěji chybu je překládání hmoty viz. Obrázek č. 5, kde je ukázka správného překládání. Hned na začátku je zapotřebí se rozhodnout, která strana je horní a která bude spodní a toto následně dodržovat, pokud byste překládání střídali bez tohoto pravidla, nebudete blendovat, ale jen smícháte dvě a více barev dohromady. Správné překládání je zobrazeno na obr. Č. 5. a 6.,

6) Obrázek č. 6 ukázka jak správně překládat, následně takto přeložený plátek vložíme opět do strojku a když se nyní podíváte na obr. Č. 4 a 6 tak vidíte, že v obou případech je dole dominantní barva bílá, tímto se tak ujistíte, že dodržujete správné překládání. (samozřejmě, že pokud byste na začátku měli dole barvu žlutou, tak musíte mít i po překladu dominantní žlutou barvu) Krok 4-7 opakujeme tolikrát, dokud se nám nebude zdát, že je blendování dle našich představ. Mějte prosím neustále na paměti, že používáme největší nastavení strojku na nudle. Čím víc opakujeme krok 4-7 tím jemnější bude výsledný efekt, pokud bychom chtěli hrubější přechod, opakujeme krok jen párkrát, tento přechod pak bude hrubý. Opět je třeba vyzkoušet.  Když jsem začínal já blendovat, tak nikde nebylo možné si zjistit jak na to, tedy mimo pro mě drahých kurzů. Já sám měl největší problém právě v kroku 5-6 kdy jsem toto pravidlo prostě nedodržel a pak jsem se nestačil divit :o)

8) Pokud máme plátek vyblendovaný dle našich představ, přichází další důležitý krok k dosažení skvělého výsledku. Doposud jsme použili strojek na největší nastavení. Nyní vezmeme plátek, otočíme ho o 90 stupňů tak jak je to na obrázku 8-9 a vložíme do strojku, který je nyní již na nejmenším nastavení (nejdříve si vyzkoušejte na nečisto, zdali nejmenší nastavení nepotrhá plátek hmoty. Vím, že některé strojky mají nastavení příliš tenké a hmota se může trhat, v tomto případě, použijte druhé nejmenší, ale opět před použitím vyzkoušet.)

9) Správně natočený plátek „protáhneme“ strojkem, který je nastaven na nejmenší velikost. Tímto krokem dosáhneme „natažení“plátku tak abychom při následném rolování dosáhli co možná nejjemnější efekt přechodu. Pokud použiji silnější nastavení, je i přechod hrubější.

12) pak už jen srolovat do válečku a je hotovo, máme vyblendováno.

Sám si dobře pamatuji na začátky a první nezdary. Nenechte se odradit a zkoušejte, zkoušejte a zkoušejte. Na zkoušení klidně použijte i „zmetky“ z předešlých pokusu, kterou jsou barevně mírně rozlišeny, prostě chce to jen trpělivost. Stejně tak to chce experimentovat s poměry barev, tvary atd. nakonec si osvojíte tuto činnost natolik, že si dovedete představit jak poskládat barvy, abyste dostali vytoužený výsledek.

Pokud Vám mé rády pomohli, jsem tomu velice rád.

PS: Na pravopis jsem byl vždy tak nějak trochu „hluchý“, proto prosím omluvte mé případné hrubky, či jiné nedostatky, díky za pochopení.